Hírek
Vese Világnapi programok az országban
Adj vesét, hogy életet adhass!
2012.03.06A 2012-es Vese Világnap központi üzenetével az élődonoros szervátültetésre, a szervfelajánlásra fókuszál.

A Vese Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet vesénk központi szerepére általános egészségünk szempontjából, és hogy világszerte csökkentse a vesebetegségek és a hozzá társuló szövődmények gyakoriságát, súlyosságát.

A krónikus vesebetegséghez számos kórállapot vezethet, így a gyulladásos betegségek, fertőzések, a vese és a húgyutak elzáródása, valamint olyan öröklődő elváltozások, mint pl. a policistás vesebetegség. Ám napjainkban mind a fejlett, mind a fejlődő világban a krónikus vesebetegség legáltalánosabb oka, különösen idős betegekben, az elhízás, a cukorbetegség és a magasvérnyomás-betegség, ami szív- és érrendszeri szövődmények kialakulására is hajlamosít.
A fel nem ismert krónikus vesebetegség egyik következménye, hogy a veseműködés folyamatos csökkenése veseelégtelenséghez vezet, ami vesepótló kezelést, dialízist, illetve veseátültetést tehet szükségessé.
A vesebetegségek általában lassan alakulnak ki és az észlelhető komolyabb panaszok, tünetek csak jóval később jelentkeznek, sokszor akkor, amikor a betegnek már veseelégtelensége van és vesepótló (dialízis) kezelésre szorul. A vesepótló terápia a beteg részéről komoly életmódbeli változtatásokat igényel és az egészségügyi ellátó rendszer számára is rendkívül költséges. A rutin vizelet-, vér- és vérnyomás-vizsgálat azonosítani tudja a vesebetegség nagyon korai jeleit. Az ehhez szükséges laboratóriumi teszteket kis mennyiségű vér, illetve vizelet mintákból végzik.
A krónikus vesebetegség korai kimutatása és kezelése nem csak lelassíthatja vagy megállíthatja a veseműködés további romlását, a végstádiumú vesebetegség kialakulását, de jelentősen csökkenti a társuló szív-, és érrendszeri betegségek megnövekedett előfordulását, ami világszerte a korai halál leggyakoribb oka.
Amennyiben a végállapotú veseelégtelenség bekövetkezett, a betegek életét a vesepótló kezelés biztosítja. Ez lehet művi vértisztítás (művese kezelés ill. hasűri dialízis), de az arra alkalmas betegek részére az ideális megoldást mind egészségügyi, mind a társadalomba való visszailleszkedés szempontjából a veseátültetés jelenti.

Magyarországon a transzplantációhoz kapcsolódó szabályozás jó és korszerű, megfelelőem biztosítja a lehetőséget a vesék felhasználásához. Mindezek ellenére az új vesére való várakozás hosszú lehet, pedig létezik egy másik, talán kevésbé ismert megoldás: az élődonoros veseátültetés.
Ennek során a beültetésre kerülő vesét erre alkalmas élő személyből – legtöbbször az átültetésre váró rokonából – veszik ki, és ezt a szervet ültetik be az átültetésre váró személy testébe. Szakmai szempontból ez a fajta beavatkozás számít az ideálisnak, az érintett életkilátásai ilyen esetben a legjobbak. A módszer szerencsére Magyarországon is terjedőben van az évi 5-10 eset után 2011-ben már közel 50 ilyen beavatkozást végeztek hazánkban.
A Vese Világnap alkalmából a tudományos és népszerű ismeretterjesztés mellett látványos akcióval is felhívják a figyelmet a vesékre. Ennek során az ország nagyvárosaiban – Szolnok, Pécs, Budapest, Szeged, Miskolc – mindennap más-más városban, a helyi bevásárlóközpontokban 10 és 17,30 óra között olyan installációk készülnek, melyeken az érdeklődők – az idei világnap szlogenjének megfelelően – „veséket ajánlhatnak fel”. A fővárosban március 8-án, a Duna Plázában látható figyelemfelhívást – mint ahogy az összes többi helyszínen – a plázákban osztott szórólapokkal egészítik ki a szervezők. A Világnaphoz kapcsolódóan egészségnapot és szűrést tartanak az egyik fővárosi egyetemi kollégiumban is.
8 ARANYSZABÁLY
Mit tehet a veséjéért? A vesebetegségek az életminőséget nagyban befolyásoló „csöndes gyilkosok”. Mégis számos dolgot tehetünk, hogy a vesebetegségek kialakulásának kockázatát csökkentsük!
1. Tartsa fitten és aktívan saját magát!
Önmagunk fitten tartása segít csökkenteni a vérnyomást és ezáltal a krónikus veseelégtelenség rizikóját. A “mozgásban a vese egészségéért” elv az egész világra kiterjedő mozgalom. Ennek kapcsán mindennapi emberek, hírességek, közéleti személyiségek és szakemberek együtt menetelnek, közterületeken gyalogolnak, futnak és kerékpároznak. Miért nem csatlakozik hozzájuk? Bármelyik formát is választja,tökéletes lesz!
2. Rendszeresen ellenőrizze vércukor szintjét!
A cukorbeteg emberek mintegy felében fejlődik ki a cukorbetegséggel kapcsolatos diabéteszes nefropátia, diabéteszesek számára tehát a vesefunkció rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen. A cukorbetegség következtében kialakuló vesekárosodás mérsékelhető vagy teljes mértékben kivédhető, ha idejekorán észleljük. Ezért fontos, hogy szakemberrel rendszeresen ellenőriztesse vércukorszintjét, ebben orvosa vagy gyógyszerésze mindig készséggel áll az Ön rendelkezésére.
3. Ellenőrizze vérnyomását!
Habár azt sok ember tudja, hogy a magas vérnyomás agyvérzéshez, illetve szívinfarktushoz vezethet, azt viszont kevesen tudják, hogy ez a leggyakoribb oka a vesebetegség kialakulásának is. A normál vérnyomás 120/80 Hgmm. Ezen érték és 129/89 Hgmm között prehipertóniáról beszélünk, az ebbe a csoportba tartozó betegek számára alapvető életstílusbeli és diétás változtatásokat ajánlunk. 140/90 Hgmm feletti vérnyomásértékek esetén beszélünk magasvérnyomás betegségről, ilyenkor az orvos tájékoztatja a beteget a kórállapottal járó fokozott rizikóról és a vérnyomás rendszeres ellenőrzését ajánlja. A magas vérnyomás nagyobb valószínűséggel okoz vesekárosodást azokban az esetekben, amikor más betegségekkel is társul, mint pl. cukorbetegség, magas koleszterinszint és szív-, és érrendszeri betegségek.
4. Étkezzen egészségesen és vigyázzon a testsúlyára!
Az ideális testsúly segít kivédeni a cukorbetegség, szívbetegségek és más olyan állapotok kialakulását, amelyek krónikus veseelégtelenséghez vezethetnek. Csökkentse a sóbevitelét! Az ajánlott nátrium bevitel 5-6 gramm naponta (egy teás kanálnyi!). Próbálja meg a minimumra csökkentetni az előre elkészített és az éttermi ételek fogyasztását, az otthoni ételekhez pedig ne adjon jelentős mennyiségű sót! Sokkal könnyebb ellenőrizni a sóbevitelt, ha saját maga készíti el friss alapanyagokból az ételeit.
5. Fogyasszon bőségesen vizet!
Régi bölcs javaslat napi 8 pohár víz fogyasztása. A legújabb kutatások szerint pedig elengedhetetlen a jó egészséghez. A bőséges vízfogyasztás segíti a vesét megtisztítani a szervezetet a sótól, a húgysavtól és a méreganyagoktól, ezáltal csökken a krónikus vesebetegségek kialakulásának esélye. Ausztrál és kanadai kutatók alapvetőnek tartják a napi 2 literes vízfogyasztást, mely csökkenti a vesefunkció romlását. Nem javasolják viszont az agresszív folyadékfogyasztást, mely mellékhatásokat okozhat. Vesekövesség esetében kifejezetten ajánlott napi 2-3 liter víz elfogyasztása, így az újabb kő kialakulásának esélye csökkenthető.
Romló veseműködés esetén kezdetben még inkább megnő a folyadékigény. Csek a veseelégtelenség késői stádiumában – amikor a vese már nem tudja kiválasztani a megfelelő mennyiségű folyadékot – lehet ártalmas a túlzott bevitel. Győződjön meg arról, hogy jó a veseműködése! Támogassa veséje műkődését megfelelő folyadékbevitellel!
6. Ne dohányozzon!
A dohányzás lelassítja a vese véráramlását. Amennyiben kevesebb vér jut a vesékbe, romlik a vesefunkció. A dohányzás a vesedaganatok kockázatás is mintegy 50%-kal megnöveli.
7. Ne használjon rendszeresen vény nélküli gyógyszereket!
Általánosan elterjedt gyógyszerek rendszeres szedése, mint a különböző gyulladásgátlók, (például az ibuprofen), vesekárosodást okoz. Az ilyen gyógyszerek nem jelentenek jelentős veszélyt, amennyiben a vese egészséges és csak alkalmanként használják őket. Ellenben ha krónikus fájdalomcsillapításra szolgálnak, mint ízületi gyulladás vagy derékfájdalom esetén, orvosa segítségével olyan szert kell választani, mely a fájdalmat csökkenti, de a vesét a legkevésbé károsítja.
•Cukorbeteg
•Magas vérnyomása van
•Túlsúlyos
•Ön vagy egyik családtagja vesebetegségben szenved
A nephrológus és traszplantőr közösség közös levele a Vese Világnapja kapcsán
A vese világnapjának megünneplése a nephrológus társadalom számára minden évben nagy lehetőség, de egyben nagy kihívás is: egy napra a média és a társadalom figyelme a vesebetegek és az őket ellátó multidiszciplináris csapat felé fordul. Néhány frappánsan és pontosan megfogalmazott üzenettel nagyon sokat tehetünk a betegség megelőzése, az egészségtudatos életmód érdekében. Ugyanakkor a nap végén az élet megy tovább, és nekünk, a vesebetegekkel foglalkozó orvosoknak nem lehet más célunk, érdekünk, mint az érdeklődés fenntartása, a folyamatos küzdelem és szolgálat a jó cél érdekében - írja a levélben Prof. Dr. Reusz György, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinika főigazgató-helyetese, a Magyar Nephrológiai Társaság elnöke.
Ezért hoztuk létre a Nephrológiai Szolgáltatók Egyesülete kezdeményezéséhez csatlakozva, a transzplantációs társasággal és a civil mozgalmakkal szoros együttműködésben a Nemzeti Vese Programot, amelyik intézményesített kereteket biztosít a közös fellépéshez.
Idén a vese világnapja a veseátültetéssel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. A veseátültetés a nephrológia „csúcstechnológiája”. Ahhoz, hogy sikeres lehessen, széleskörű tájékoztatásra is szükség van. Nem részletezve és csak felsorolásszerűen ide tartozik a donáció, a várólisták, a családok pszichés vezetése és a vesepótló kezelések közötti átjárhatóság kérdésköre. Az üzenetek célba juttatásában lehetnek partnereink a civil szervezetek és természetesen a veseátültetést végző orvosok.
Az idei mottó: „adj vesét, hogy életet adhass!” röviden, tömören, de igen plasztikusan jeleníti meg annak a szemléletváltásnak a szükségességét, amely nélkül – álljon rendelkezésünkre bármekkora technikai szaktudás és szakértelem – nem fogunk tudni célunkhoz, a veseelégtelen betegek gyógyításához közelebb kerülni.

A Vese Világnapja kapcsán rendezett sajtótájékoztatón aláírta és hivatalosan is átvette a Nemzeti Erőforrás Minisztérium főosztályvezetője azt az 5 évre szóló részletes cselekvési tervet, amelyet a Nemzeti Vese Programban együttdolgozó szakmai szervezetek állítottak össze.
• 1. A program stratégiai céljainak felkarolása és támogatása, a társadalmi célú média megjelenések erkölcsi támogatása (média megjelenések alkalmával a NEFMI is képviseltesse magát).
• 2. A vesebetegek kiszűrésének és alapgondozásának beemelése a háziorvosi minőségi indikátorok közé.
• 3. Komplex háziorvosi képzési program szakmai befogadása és anyagi támogatása.
• 4. Egységes, országos informatikai háttér biztosítása a prevenciós tevékenység nyomon követésére.
• 5. A nefrológiai járóbeteg-szakellátás kapacitásának és finanszírozásának javítása, a szükségletnek megfelelő fekvőbeteg-szakellátási kapacitás biztosítása a vesebetegség, veseelégtelenség korai felismerése és korrekt kezelése, a betegek életminőségének javítása érdekében
• 6. A kezelt betegek, a kezelések számának megfelelően a dialízis kassza alkalmazkodjon a reális szükségletekhez.
• 7. Kiszámíthatóságot: a nyugat-európai színvonalú kezelések esetében az egy kezelésre jutó térítési díj hosszabb távon kiszámítható emelését, felzárkózás az európai középmezőnyhöz.
• 8. Átláthatóságot: a dialízis ellátás pontos szolgáltatási körének tisztázását, a kórházak számára a dialízisre szoruló betegek laborvizsgálatának elrendelését, kizárólag a kórházi ellátáson belül történő finanszírozását.
• 9. A transzplantációs várólistán szereplő betegek kivizsgálása, listán tartása és követése megoldást kíván szervezési és finanszírozási szempontból is.
10. A teljes jogú Eurotransplant csatlakozás támogatása.
11. A kórházi koordinátori rendszer bevezetése. A jelenlegi kórházi struktúra alapján 45 intézmény bevonása.
12. A szervátültetett emberek utógondozásánakés rehabilitációjának egészségügyi és szociális szervezése és megvalósítása.
