KAPCSOLÓDÓ CIKKEK














 
Akkor adni, amikor súlyos a veszteségünk
A szervdonáció általában nehezen feldolgozható esemény a hozzátartozóknak.
– Nagyon nehéz megragadni az agyhalál lényegét, hiszen az agyhalottnak meleg a teste, dobog a szíve. Először is nekünk orvosoknak kell megértenünk és elfogadnunk az agyhalál tényét, csak ezután tudjuk elmagyarázni egyszerű mondatokkal, kifejezésekkel a hozzátartozóknak. Így van esélyünk arra, hogy megértsenek minket. Nemcsak arról kell beszélni a hozzátartozónak, hogy a törvény szerint hogyan történik az agyhalál megállapítása, hogy háromfős bizottságnak kell megállapítania az agyhalál tényét, és ez megtörtént…, hanem közérthetően kell elmondanunk, hogy ez egy visszafordíthatatlan állapot, mert olyan maradandó károsodások keletkeznek az agyban, amelyek miatt megszűnik az agy működése. Sajnos a megértést időnként nehezíti, hogy keveredik a kóma és az agyhalál fogalma, holott a kómás betegnek van agyműködése, állapota átmeneti, míg az agyhalál egy definitív visszafordíthatatlan állapot. A kommunikációra nincs általános recept, hiszen minden hozzátartozó mást és mást igényel. Egy apróság például, hogy a beszélgetés során a szervadományozás szót szeretem használni, mert ebben benne van a segítőszándék: mivel a szeretett személy nem tiltotta meg, szerveivel most lehet segíteni másokon.
– Bár nálunk nem kötelező a hozzátartozó engedélyét kérni a donációhoz, az orvosok többsége mégis megteszi, leginkább etikai megfontolásból. Becslések szerint hozzátartozói tiltakozás miatt hány donáció hiúsul meg hazánkban egy év alatt?
– Magyarországon évente ismerten 3,5-4 százalékban családi tiltakozás miatt nem történik donáció. Az Egészségbiztosítási Felügyelet 2009-es felmérése szerint ez az arány ténylegesen 30 százalék körül lehet. Nézőpont kérdése az, hogy magasnak tekintem-e ezt az arányt. Ha Európát nézzük, akkor átlagos, nagyjából ott is 20-40 százalék között mozog a családi ok miatt meghiúsult, ismert donáció száma. Ha az így elvesztett szervek számát nézzük, akkor magasnak tekinthetjük.
– Felmérést készítettek a donációról a hozzátartozók körében. Milyen eredményeket hozott a vizsgálódásuk?
– Mielőtt az eredményekről beszélnék, szeretném jelezni, hogy nagyon nehéz elérni a hozzátartozókat az adatvédelem miatt, így mi csak harminc érintettet tudtunk bevonni a vizsgálódásba. Egy biztos: kulcspontnak bizonyult számukra az agyhalál megértése. Érdekes módon döntő többségük, 87 százalékuk úgy érezte, hogy minden információt megkapott, ám ennek ellenére 40 százalékuk három-öt hónap elteltével úgy gondolta, hogy az agyhalál nem állapítható meg teljes biztonsággal. Akik ezt mondták, azoknak sokkal súlyosabb volt a depressziós gyászreakciójuk.
– Mindannyian potenciális donorok vagyunk. Aki akar, hogyan tud nyilatkozni arról, hogy halála után szerveit felhasználhatják mások életének megmentése vagy életminőségének javítása érdekében?
Weborvos/Sándor Judit
